Film krizi gelenlere cipsy.com
 
Film Sinema Dizi Müzik Magazin
Max Payne (2008) - AfişFilmin Konusu: Amerikan Uyuşturucu ile Mücadele Teşkilatı ajanı Max Payne ve öldürülen kız kardeşinin intikamını almak isteyen suikastçi Mona Sax, bir seri cinayeti çözmek için biraraya gelirler.New York’da vuku bulan bu seri cinayetleri çözerken ikilinin başına polisler, gangster çeteleri ve acımasız bir örgüt dert olacaktır.Meşhur video oyunu Max Payne’in sinemaya nasıl uyarlandığı ve Mark Wahlberg ile Aşkzede’nin güzeli Mila Kunis’in uyumu merakla bekleniyor.
Oyuncular: Mark Wahlberg (Max Payne) , Mila Kunis (Mona Sax)Beau Bridges (BB Hensley) , Nelly Furtado (Christa Balder)Chris O Donnell (Jason Colvin)
Sibirya Ekspresi (Transsiberian) 2008 - AfişFilmin Konusu: Amerikalı çift, Roy (Woody Harrelson) ve Jessie (Emily Mortimer), son olarak ikamet ettikleri Pekin’den oldukça uzaktaki evlerine dönmeye karar verirler. Trende Carlos (Eduardo Noriega) ve Abby (Kate Mara) adlı başka bir çiftle tanışırlar.Aralarında hızlı bir şekilde evlerinden uzaktaki gezginler arasında kurulan temelleri çok da sağlam olmayan bir bağ kurulur. Roy durakların birisinde trenden ayrılır. Jessie yeni arkadaşlarının göründükleri gibi olmadıklarını anlamaya başlar. Fakat bu unutulmayacak seyahatin gerçek tehlikeleri yeni yeni su yüzüne çıkmaya başlamıştır.Basit bir tren yolculuğu Rus polisler (Ben Kingsley ve Thomas Kretschmann), mafya, işkence, uyuşturucu ve cinayetle korkutucu bir kovalamacaya dönüşecektir.
Oyuncular: Woody Harrelson (Roy) , Emily Mortimer (Jessie)Kate Mara (Abby) , Thomas Kretschmann (Kolzak)Ben Kingsley (Grinko) , Eduardo Noriega (Carlos)
Kazan Dairesi (Boiler Room) 2000 - AfişFilmin Konusu: Yeni Amerikan rüyasına hoş geldiniz.Seth Davis (Giovanni Ribisi) kendine ait küçük çaplı bir kumarhane işleten bir gençtir. Bir takım adamlar ona, kural tanımayan ve şehrin yeni borsa şirketlerinden birinde çalışmasını teklif ederler. Seth kısa sürede çok para kazanır ve bu hızlı hayatın zevkine kapılır. Fakat Greg bu başarının ardında bilmediği korkunç bir gerçekle yüzleşmek ve tüm dünyası yıkılmak üzeredir.
Oyuncular: Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Nia Long, Nicky KattScott Caan, Ron Rifkin, Jamie Kennedy
Muro: Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine (2008) - DVDRip- AfişFilmin Konusu: Cezaevinden çıkan Muro ile Çeto, devrimi köyden başlatmak üzere memleketlerine dönerler. İlk planları evlenip yuva kurmak, örnek birer devrimci olmaktır. Oysa köyde onları bir sürpriz beklemektedir.Muhtar, Muro ile Çeto’yu hapisteyken iki Rus kadınla evlendirmiştir. Muro ile Çeto’nun devrim ütopyasını gerçekleştirmeleri için; kadınları bulup boşanmaları gerekmektedir. Bunun için İstanbul’a dönen Muro ile Çeto’nun başına gelmeyen kalmaz.Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde devrimci jargonu ve yardımcısı Çeto’yla girdiği tartışmalarla tanınan ve “Nalet olsun içimdeki insan sevgisine” repliğini dilimize pelesenk eden Muro’nun maceraları özellikle dizinin hayranlarını sinema salonlarına sürükleyeceğe benziyor.
Oyuncular: Mustafa Üstündağ (Şefik Onatoğlu) , Fırat Tanış (Eray Türk)Evrim Alasya (Bülent Şakrak) , Mazhar AlansonNataliya Bondarenko (Daria Litvinova)
Günahkarlar (The Flock) 2007 - AfişFilmin Konusu: Yıllarca cinsel suç işleyenleri yakalamaya çalışmakla ruhunda derin yaralar açılmış paranoyak ajan, bir yandan ajandasındaki suçlulardan biri tarafından kaçırıldığına emin olduğu bir kızı bulmaya çalışırken, bir yandan da kendi iç dünyasına karşı savaş vermektedir. Yanında çalışmakta olan Claire, bir yandan işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeye, bir yandan da amirini kanunun yanında tutmaya çalışmaktadır.Kuzuların Sessizliği ve Se7en gibi toplumun kıyısında kalmış kişiler üzerine gelişen gerilim filmlerinin yolundan giden THE FLOCK, Hong Kong’lu yönetmen Andrew Lau’nun ilk İngilizce filmi.
Oyuncular: Richard Gere (Erroll Babbage) , Claire Danes (Allison)KaDee Strickland (Viola Frye) , Ray Wise (Bobby Stiles)Russell Sams (Edmund Grooms) , Avril Lavigne (Beatrice)
Zor Karar (Bangkok Dangerous) 2008 - AfişFilmin Konusu: Soğuk kanlı, acımasız katil Joe, Surat isimli bir suç patronunun 4 düşmanını öldürmek için Tyland’ın başkenti Bangkok’a gider. Bilmediği bu yerde kendine rehberlik etmesi için Kong adlı bir dolandırıcıyı bulur.Görevini tamamladıktan sonra genç dolandırıcıyı öldürüp ardındaki tüm izleri yok etmeyi planlarken zaman ilerledikçe Kong’a akıl hocalığı yapmaya başlar. Bu süre içerisinde yerel bir dükkanda çalışan sağır ve dilsiz bir kıza da aşık olmuştur. Bankok’un ışıltılı güzelliği içinde planını hazırlarken, hayatında yaşadığı bu iki gelişmeyle varoluşunu sorgulamaya başlar. Öldürme zamanı geldiğindeyse, Joe katil kimliğinin dışında bir başka kimliğini de keşfedecektir.Yapımcılığını, Köstebek filmiyle Oscar kazanan Graham King’in yaptığı film, Hong Kong’lu çift yumurta ikizleri yönetmenlerin 1999 yılında çektiklerinin, bir çok ödül sahibi Nicolas Cage’in de başrolde olduğu yeni versiyonudur.
Oyuncular: Nicolas Cage (Joe) , Shahkrit Yamnarm (Kong)Charlie Yeung (Fon) , Panward Hemmanee (Aom)Nirattisai Kaljaruek (Surat) , Dom Hetrakul (Aran)
Güzel Şeyler (Beautifil Creatures) 2000 - AfişFilmin Konusu: Bu kara komedi filminde platin sarısına boyalı saçları ile bir gangsterin aptal sarışın sevgililisin canlandıran Petula, başı derde girdikçe yeteneklerini keşfedip, kendini geliştiren bir kişilik haline geliyor. Bu karanlık, komik, heyecanlı film biraz "Thelma & Louise", biraz da Alfred Hitchcock tarzı ile başlar...Dorothy, Petula’nın erkek arkadaşı Brian’ı kazayla öldürür, Petula ve Dorothy erkek arkadaşının gangster erkek kardeşi Ronnie’den gasp parasını dolandırmak için fidye planı hazırlarlar. Erkek arkadaşının kaçırıldığı şeklinde oluşacak neşeli, güzel hazırlanmış bir plandır. Müfettiş Hepburn ortaya çıkıtğında bu planın farkına varır. Dorothy’nin erkek arkadaşı Tony, tekrar ortaya çıktığında, özenle hazırlanmış kedi fare oyunu başlar.
Oyuncular: Rachel Weisz, Susan Lynch, Iain Glen, Jake D’ArcyPaul Doonan, Tom Mannion, Maurice Roëves
Pineapple Express (2008) - AfişFilmin Konusu: Bir ot müptelası olan Dale(Rogen),hayatı boyunca sadece ot satın almak için gördüğü Saul’a sıradan ziyaretlerinden birini gerçekleştirir.Bu ziyareti sırasında Pineapple Express adlı son derce nadir bir ot satın alan Dale,geri dönüşünde bir cinayete tanık olur.Cinayet mahalinde,paniklemiş ve cebindeki ot paketini düşürmüştür.Saul’un evine geri döndüğünde,bu otun sadece Saul’da olduğunu tüm piyasanın bildiğini ve şimdi ikisinin de peşine düşeceklerini öğrenecektir.Artık bu iki adam şehrin en köklü mafya ailesinin hedefi haline gelmiştir.
Oyuncular: James Franco, Seth Rogen, Bill Hader, Nora DunnGary Cole, Kevin Corrigan, Ed Begley Jr., Rosie PerezDanny R. McBride, Joe Lo Truglio, Amber Heard
Richard Nixon’a Suikast (The Assassination Of Richard Nixon) 2004 - AfişFilmin Konusu: Oscar Ödüllü Sean Penn’den çarpıcı oyunculuk gösterisi!1974 yılı...Çok büyük politik skandalların yaşandığı bu dönemde Samuel J. Bicke (Sean Penn) 40 yaşlarında, hayata tutunmaya çalışan sıradan bir insandır. Attığı her adımda sorunlarla karşılaşan Bickle çevresi tarafından ciddiye alınan biri değildir. Karısı Marie (Naomi Watts) tekrar birleşme isteğini sürekli geri çevirmektedir. Kötü giden özel hayatı ile birlikte, yapmaktan hiç hoşlanmadığı satıcılık işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Sürekli yalan söylemesini gerektiren satıcılık işinde zaten son derece zorlanmaktadır. Bicke’nin kötü giden hayatındaki en büyük ideali ise arkadaşı Bonny (Don Cheadle) ile birlikte kurmayı planladıkları tamir servisi işidir ama ufak bir sorun vardır. Bu işi kurmak için banka kredisine ihtiyaçları vardır. Bicke kredi için başvurur ve değerlendirmeden çıkacak sonucu beklemeye koyulur. Sürekli bir stres altındadır çünkü çıkacak sonucun hayatına anlam katabilecek tek şey olduğuna inanmaktadır. Bu endişeli bekleyiş içerisindeyken birgün karısı resmi boşanma dilekçelerini gönderir artık bütün hayalleri yıkılmıştır. Bu çaresizlik onu iyi bir adam olmaktan çıkarmaya başlar ve kendini dönemin ABD başkanı olan Richard Nixon’ı Beyaz Saray’ın üzerine bir gaz bombası atarak öldürmeyi planlayan bir adam olarak bulur...
Oyuncular: Don Cheadle (Bonny), Naomi Watts (Marie), Sean Penn (Samuel)Jack Thompson, Don Cheadle, Brad William Henke, Nick Searcy
Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) 2007 Türkçe Dublaj/HDRip- AfişFilmin Konusu: Filmde Johnny Depp, haksız yere hapse gönderilen, ve sadece bu acımasız ceza için değil, karısı ile kızına olanların üzücü sonuçları için de intikam yemini eden Benjamin Barker’ı, Helena Bonham Carter ise onun saplantılı ölçüde kararlı suç ortağı Bayan Nellie Lovett’ı canlandırıyor.Barker, Sweeney Todd kimliğine bürünerek Bayan Lovett’ın pastanesinin üzerindeki, eskiden kendine ait olan berber dükkanına geri döner. Amacı, karısı Lucy’yi ve küçük kızını ondan çalmak için alçak yardımcısı Beadle Bamford’la (Timothy Spall) birlikte kendisini uydurma bir suçla uzaklara gönderen Yargıç Turpin’i (Alan Rickman) gözlemektir.Bayan Lovett, Barker’a, Yargıç Turpin tarafından iğfal edilen karısının kendisini zehirlediğini söyler. Bu arada, rakibi olan gösterişli İtalyan berber Pirelli (Sacha Baron Cohen), Barker’ı kimliğini ifşa etmekle tehdit edince, Barker onu boğazını keserek öldürür. Cesetle ne yapacağını bilemezken, Bayan Lovett bu krizi, sallantıda olan işini kurtarmak için çözüm olarak görür ve turtalarını insan etiyle doldurmayı önerir.Sweeney, yargıcın gözlerini Johanna’ya (Jayne Wisener), yani Sweeney’nin ergenlik çağına gelmiş kızına diktiğini fark eder. Yargıç, Johanna’nın vesayetini elinde tutmaktadır. Evde hapis hayatı yaşayan Johanna bir gün Sweeney’yi denizden kurtarmış olan genç denizci Anthony (Jamie Campbell Bower) tarafından fark edilir. Genç kıza delice aşık olan Anthony onu kurtarıp evlenmeye yemin eder.Bu arada, Bayan Lovett’ın turtaları çok geçmeden Londra’da dillere destan olur ve satış patlaması yapar. Bayan Lovett saygınlık kazanmayı ve Sweeney’yle evlenip deniz kenarında yaşamayı düşlemektedir. Yanlarında, evlatlık olarak alacağı, Pirelli’nin eski asistanı Toby de (Edward Sanders) olacaktır. Fakat Sweeney’nin aklında intikamdan başka bir şey yoktur; başka herkes ya da her şeye zarar verecek olsa da.
Oyuncular: Johnny Depp (Sweeney Todd) , Alan Rickman (Yargıç Turpin)Helena Bonham Carter (Mrs. Lovett) , Timothy Spall (Beadle)Sacha Baron Cohen (Adolfo Pirelli) , Jayne Wisener (Johanna)Jamie Campbell Bower (Anthony Hope)
Vurgun (Columbus Day) 2008 - AfişFilmin Konusu: Hayatının soygunundan sonra bir hırsız, çaldığı malları satma anlaşması yaptığı ortağı ile buluşmak için şehir parkında polisten gizlenir. Burada prekosiyoz hastası, zamanından önce gelişmiş ve parkta yaşayan bir çocukla garip bir arkadaşlık kurar. Çocuk, adamı eski karısı ve iyice uzaklaştığı kızını araması için kışkırtmaktadır. Adam artık zengin olduğunu düşündüğü için onlarla tekrar bir aile olma umudu vardır. Ama işler umduğu gibi gitmez ve elindeki malları paraya çevirmenin çok farklı bir yolunu bulur. Şimdi iki amacı vardır: Parkta yaşayan bu ileri zekalı, savunmasız çocuğu bir şekilde koruma altına almak, sonra da Florida’ya kaçarak tekrar aileden biri olmak... İkisi de zannettiği kadar kolay olmayacaktır.
Oyuncular: Val Kilmer, Wilmer Valderrama, Marg HelgenbergerLobo Sebastian, Michael Muhney, Richard EdsonAshley Johnson, Bobb’e J. Thompson, Mark Kelly
Pazar Günahları (First Sunday) 2008 - AfişFilmin Konusu: Hiç dua etmeyen Ice Cube ve Tracy Morgan, kahkaha ve günah dolu bu komedide Katt Williams ve Chi Mc Bride ile buluşuyor. 5000 saatlik kamu hizmeti cezasına çarptırılan Durrel Washington’ın (Cube) zaten yeteri kadar kötü olan hayatı daha da berbat bir hal alır. Kendisine yardım edenlere tanrının da yardım edeceğine inanan bu adam, mahalle kilisesinin inşaat fonunda kendine bir iş bulur. Suç ortağı LeeJohn (Morgan) birlikte, iki şansına küsmüş adam fondaki paranın zaten çalınmış olduğunun farkına varırlar ve bu parayı bulma konusunda yılma noktasına gelirler.
Oyuncular: Ice Cube (Durell) , Katt Williams (Rickey) , Tracy Morgan (LeeJohn)Keith David (Hakim Bennet Galloway) , Regina Hall (Omunique)Loretta Devine (Doris) , Michael Beach (Deacon)
Büyük Kaçış (Masked Mobsters) 2007 - AfişFilmin Konusu: Belleville mahallesindeki kapkaçlardan ve manşetlere çıkan banka soygunlarından sonra Simon ve çetesinin bir üst seviyeye geçmeleri gerekiyor. Polislerin yanında bile onlara hissettirmeden kasayı saniyede boşaltma yeteneğine sahip, kendi aralarında sessizce mucizeler yaratan bu yakın arkadaşlar kanunda kaçarken hayatlarında sevgiyi ve sakinliği barındırıp, kanlı çatışmalardan uzak durmayı daha ne kadar süderebilecekler?
Oyuncular: Vincent Elbaz, Gilles Lellouche, Sami BouajilaClemence Poesy, Pascal Elbe, Gregory Gadebois
Ca$h (Cash) 2008 - AfişFilmin Konusu: Paris’in en seçkin dolandırıcılarından Cash(Jean Dujardin), yüksek kazançlı kalpazanlık işleri yapmaktadır. Ancak bu iş onun için sadece bir aperatiftir. Cash’in büyük hayali Fransız Riviera’sında (ılıman Akdeniz iklimli Güney Fransa’da) çapı çok büyük bir elmas soygunu gerçekleştirmektir.Ancak operasyonunun üzerine dolandırıcılığı bir sanat haline getirmesiyle tanınan efsanevi düzenbaz Maxime’in(Jean Reno) gölgesi düşer.Birbirinden güzel ve tehlikeli kadınlar(Julia rolünde Valeria Golino ile Garance rolünde Alice Taglioni) paylarını isterler.İttifaklar yapılır ve bozulur.Oyunun adı vefasızlık, döneklik, sahtekarlık ve ihanettir.Kesin olan tek bir şey vardır. Hesaplar görülecek, bir arkadaşın ve kardeşin ölümünün intikamı alınacaktır.Sonuçta birisi kaybedecektir. Peki, kaybeden kim olacaktır?
Oyuncular: Jean Reno, Ciaran Hinds, Mehdi Nebbou, Valeria GolinoJocelyn Quivrin, François Berléand, Eriq EbouaneyAlice Taglioni, Roger Dumas, Jean Dujardin, Joe Sheridan
İsimsiz Çocuk (Boy A) 2007 - AfişFilmin Konusu: Yeni yetenek Andrew Garfield’dan, kışkırtıcı ve gösterecek çok şeyi olan bir film!Çocukluğunda işlediği bir cinayetin ardından hapishaneden yeni çıkan ve bambaşka bir hayata adım atmak zorunda kalan genç adam Jack rolündeki Garfield, her şeye taptaze bir başlangıç yapmaya hazırlanıyordu. Yeni bir iş, yeni arkadaşlar, yeni bir kız arkadaş... taki geçmişindeki hayaletler onu rahatsız etmek için geri dönene kadar. Acaba Jack, vahşi geçmişinden kurtulabilecek mi? Ya da geçmişindeki büyük hataları gençliğinin trajik sonu mu olacak?
Oyuncular: Andrew Garfield, Alfie Owen, Katie Lyons, Peter MullanTaylor Doherty, Shaun Evans, Anthony Lewis, Siobhan Finneran
Kara Şövalye (The Dark Knight) 2008 - AfişFilmin Konusu: Batman Başlıyor ile Batman serisine yeni bir soluk getiren ve son iki filmle yakalanan ciddiyetsiz havayı değiştirip farklı bir kahraman filmine imza atan Christopher Nolan devam filmi Kara Şövalye’nin de yönetmen koltuğunda.Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent işbirliği sayesinde Gotham sokakları suç örgütlerinden yavaş yavaş temizlenmeye başlamıştır.Bu başarılı ortaklığın meyve vermeye başladığı sıralarda ortaya çıkan yeni suç dehası Joker’in dehşet saçmaya başlamasıyla Gotham, karmaşanın hakim olduğu eski günlerine dönme tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Tekrardan şehri Joker’in yarattığı suç ve dehşet ortamından arındırmak zorunda kalan Batman, varlığının suçluların azalmasına yardımcı mı olduğu, yoksa var olduğu için mi yeni suçluların ortaya çıktığı konusunda kendisini sorgulamaya başlayacaktır.Christian Bale’in tekrardan Batman/Bruce Wayne olarak kamera karşısına geçtiği filmde efsanevi Joker rolü Jack Nicholson’dan Ocak ayında hayatını kaybeden Heath Ledger’a devredildi.
Oyuncular: Christian Bale (Bruce Wayne/Batman) , Heath Ledger (The Joker)Gary Oldman (Lt. James Gordon) , Michael Caine (Alfred Pennyworth)Morgan Freeman (Lucius Fox) , Maggie Gyllenhaal (Rachel Dawes)Aaron Eckhart (Harvey Dent/Two-Face) , Aaron Eckhart (Harvey Dent)
Tanrının Vadisinde (In The Valley Of Elah) 2007 - AfişFilmin Konusu: Irak’ta görev yapmakta olan asker Mike Deerfield, ülkesine dönüşündeki ilk hafta sonunda gizemli şekilde kaybolur. Eski bir silahlı kuvvetler mensubu olan babası Hank Deerfield ile annesi Joan oğullarını aramaya başlarlar. Mike’ın son görüldüğü yerde polis dedektifi olan Emily Sanders onlara gönülsüzce yardımcı olur.Eldeki kanıtlar çoğaldıkça genç askerin bir cinayete kurban gittiği ortaya çıkmaya başlar. Emily ve Hank soruşturmanın kontrolünü ellerinde tutmaya çalışırken yüksek rütbeli subaylara karşı mücadele vermek zorunda kalırlar. Ancak Mike’ın Irak’ta geçirdiği dönemle ilgili gerçeklerin su yüzüne çıkmaya başlamasıyla Hank’in tüm dünyası allak bullak olacak; oğlunun ortadan kayboluşunun ardındaki gizemi çözmek için o güne kadar sıkı sıkı sarıldığı tüm inançlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kalacaktır.
Oyuncular: Tommy Lee Jones (Hank Deerfield) , Charlize Theron (Emily)Jason Patric (Lt. Kirklander) , Susan Sarandon (Joan Deerfield)James Franco (Dan Carnelli) , Barry Corbin (Arnold Bickman)
Canlı Hedef / Kızım İçin (1970) - DVDRip- AfişFilmin Konusu: Namlı bir kabadayı olan Asım Mavzer (Yılmaz Güney) ülkeyi terk etmistir.Silah, çatışma ve düşmanlığın ortasında yaşanan baba - kız duygusallığı... Hapisten çıktıktan sonra yıllarca yurtdışında kalan eski kabadayı Asım, kanunsuz yaşamdan uzak durmaya çalışsa da rakipleri onu rahat bırakmaz. İyi yürekli kabadayı yetim yurdundaki bir kıza kol kanat gerer. Kız aslında onun gerçek kızıdır. Bunun ortaya çıkmasıyla düşmanlarının eline büyük bir koz geçer.
Oyuncular: Yılmaz Güney, Hülya Darcan, Yıldırım Gencer, Bilal İnciDanyal Topatan, Erdo Vatan, Peri Han, Tarık Şimşek, Hülya Şengül
Bitmeyen Kin (Le Corps de mon ennemi) 1976  - Jean-Paul Belmondo Koleksiyonu- AfişFilmin Konusu: Francois Leclerc (Jean-Paul Belmondo), işlemediği bir cinayet yüzünden yedi yıl hapis yattıktan sonra, evine, Kuzey Fransa’daki sanayi kentine döner. Neden hapse girdiğini sakin kafayla düşününce bazı ipuçlarını birbirine bağlamayı başarır. Her şey, güçlü bir sanayicinin kızıyla arasında başlayan bir aşk yüzünden başlamıştır. Bu ilişki sayesinde girdiği yeni ortamlarda önüne çok para kazanacağı fırsatlar çıkmaya başlayan Francois, bir süre sonra özel bir gece kulübünün yöneticiliğine getirilir. Fakat bir takım tehlikeli düşmanları ona, hapse girmesine yol açan bu çifte cinayet tuzağını kurmuşlardır. Geçen yedi yıldan sonra artık intikam zamanıdır...
Oyuncular: Jean-Paul Belmondo , Bernard Blier , Marie-France PisierCharles Gérard , Daniel Ivernel , Claude Brosset
 
Üye Girişi
E-mail Adresiniz
Şifreniz
Hava Durumu
Reklam
Anket Sonuçlar
Sitemizi Nasıl Buldunuz ?
Hoş
Güzel
İdare eder
Beğenmedim
cipsy.com 2009 Tüm Hakları Saklıdır.
Kullanım Koşulları | Gizlilik Koşulları
Kurye Ofis Temizlik